FOREDRAG – KONCERT: HENNING POLD MED BANDET SPONFUN
EN SJOV OG SPÆNDENDE AFTEN I KIM LARSENS MINDE
I 2023 er det 40 år siden det ikoniske album “Midt Om Natten” blev udgivet efterfulgt af filmen af samme navn året efter.
Det fejres her med en koncert med historier fra “Larsens maskinrum” gennem 3 årtier fortalt og spillet af Henning Pold – Kim Larsens musikalske ”højre hånd ” og bassist gennem 16 år – og bandet Sponfun.
Henning Pold giver en kort introduktion omkring baggrunden for og tilblivelsen af “MIDT OM NATTEN”. Derefter fremføres en perlerække af Kim Larsens kompositioner, fra Værsgo til sange fra de store år i 1980’erne.
Glæd jer til bandets egne fortolkninger af Larsens klassikere.
Det vil være muligt at stille spørgsmål til Henning og Bandet, der over et par timer vil fremføre en perlerække af Kim Larsens kompositioner, fra Værsgo, til sange fra de store år i 1980’erne.
Læs hele beskrivelsen af aftenen på Kulturiums Facebookside.